شرکت آسو صنعت زنده رود

تفاوت تسمه EP با ST

تفاوت تسمه EP با ST

تاریخ مقاله: 1401/09/13
انتخاب تسمه برای طراحان نوار نقاله یکی از مهمترین پارامتر ها و چالش ها می باشد

طراحی نوار های نقاله در سایز های متفاوت یکی از پر اهمیت ترین مسایل مربوط به طراحی کارخانه و یکی از چالش های بزرگ پیش روی صاحبان سرمایه و مدیران پروزه می باشد.

براي مشاهده نمونه محاسبات نوار نقاله اينجا كليك كنيد

شاید در یک نگاه طراحی نوار نقاله به علت کثرت استفاده از این تجهیز کارآمد، بسیار ساده و عمومی به نظر برسد ، اما انتخاب دقیق اجزای نوار و المانهای مربوط به آن نقش تعیین کننده ای در سرمایه اولیه ، هزینه های سرمایه گذاری، بهره برداری ،نگهداری و تعمیرات دارد. لذا باید بسیار مراقب انتخاب ها باشیم.

یکی از مهمترین انتخاب ها در طراحی نوار نقاله ، انتخاب تسمه مناسب است، برای انتخاب تسمه مناسب ، باید نیرو های وارد بر تسمه در حالت راه اندازی و در حالت کار دایم نوار هردو بررسی و محاسبه گردد، همچنینی لازم است تاثیر نیرو های مقاوم و کاهنده را نیز در نظر بگیریم.

تسمه های لاستیکی نقاله برای تحمل نیروهای کشش تقویت می شوند ف به این صورت که مانند نقش میلگرد در بتن تسمه های نقاله نیز با استفاده از متریال گوناگون تقویت می گردندف دو نوع پر کاربرد تقویتی در تسمه های مربوط به بالک هندلینگ ، استفاده از الیاف ( منجیت) یا استفاده از رشته سیم های فولادی می باشد.

الیاف پلی آمید-پلی استر که به  صورت پارچه تنیده شده  معروف به EP می باشند. یعنی زمانی که به تسمه ای EP گفته میشود منظور تسمه است با الیاف پلی آمید پلی استر .

تسمه نقاله EP

اما در نقاله هایی با نیروی کشش بسیار بالا و البته طولانی که معمولا ظرفیت های بالایی نیز دارند و در معادن با ظرفیت بالا وجود دارد از تسمه نقاله های ST  استفاده می شود به این معنی که تقویت تسمه با استفاده از سیم های فولادی تنیده شده  صورت می گیرد ، این سیم ها ظاهری شبیه سیم های بکسل دارند .

تسمه ST

در جدول ذیل اختصارات مربوط به تسمه های نقاله قابل ملاحظه است.

برای اطلاع بیشتر به دیگر مقاله های سایت توجه فرمایید. انواع تسمه نقاله

لطفا تجربيات خود را باما در ميان بگذاريد:

info@asoosanat.ir

asoosanat.eng.co@gmail.com

Tel: 031-32209956

از توجه شما سپاسگزارم

داوود باستاني ، آسو صنعت زنده رود

دیدگاه های کاربران

دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.


فرم ارسال دیدگاه شما برای تفاوت تسمه EP با ST
(به حروف کوچک و بزرگ حساس نمی باشد.)
captcha